Biz Kimiz?
  Eğitim İçin
  Ekibimiz
  Projelerimiz
  Başardıklarımız
  Sponsorlar
  Medyada Biz
  Medya İçin
  Yardım Edin
  Temas İçin
Supported by AKTAŞ Group
 
Arkadaşlarımızın anısına

Bize yön vererek izlerini bıraktılar...


Emil K. Kossev
(28 Ocak 1966 - 15 Eylül 2008)

Pasifik'te 312 gün süren mücadelesinin ardından Erden tayfun mevsiminin geçmesini beklemek üzere 2008'in 13 Haziranında Seattle'a döndüğünde eşi Nancy'den neredeyse bir sene ayrı kalmıştı. Bedenen kavuşmuşlardı belki ama, tekrar birbirlerini bulmak zamanıydı. O günden başlayarak Erden dostlara da elden geldiğince zaman ayırmaya çalıştı. Çoğuna email atıp, telefonlarına mesajlar bıraktı. O arada kendisine Pocock Kürek Kulübü'nde (PRC) kürek antrenörü olarak yardımcı olan Emil Kossev'e de mesaj bırakmıştı.

Kas Gücüyle Devrialem projesi sırasında okyanusları kürekle geçmesi gerekeceğinden, Erden 2000 yılından beridir PRC'ye düzenli olarak uğramaktaydı. Emil'in kurmuş olduğu elit programından haberi vardı. Olimpiyatlara hazırlanan kürekçileri yönlendiren tecrübeli bir antrenördü Emil. Bir sürü kişi elinden gelip geçmişti ve Emil'in elinde kof olanların maskeleri çabuk düşerdi. Erden onunla planlarını paylaştığında tepkisi: "delisin sen, sana yardım edeceğim" olmuştu.

O günden sonra Erden'in her PRC'ye gidişinde Emil uzaktan onun idmanlarını gözledi, bazen kulüpte ergometrede çalıştıktan, bazen suda kürek çektikten sonra, ona değerli tavsiyelerde bulundu. Kulüpten göle baktığında Erden'i bir aşağı bir yukarı kürek çekerken izleyebiliyordu. Arada bir tekneyle yanında belirip, kürek tekniğiyle ilgili öneriler sunduğu olurdu. Yıllardır bir müsabık olarak sporla yoğrulmuş olan Erden idman prensiplerini genel olarak biliyordu. Emil'in öğrettiği kürekçiliğe has özel idman teknikleri ve prensiplerini de bunlara ekleyince, zaman içinde Erden okyanusları göğüsleyecek forma erişebileceğine inandı.

15 Eylülde Emil'in vefat ettiği haberi alındı. Erden, Emil'i ilk aradığı Hazirandan beridir biraz daha israrlı olsaydı onu bir kez daha görebilir miydi acaba? Böylesi durumlarda insanın kendini sorgulaması doğal, ancak herhalde cevap hep aynı: dostları, sevdiklerimizi ve ailemizi arayıp, onlara olan sevgimizi ifade etmek için bugünden başlamak gerekiyor.

Emil Kossev, 28 Ocak 1966 tarihinde anavatanı Bulgaristan'ın Gabrovo kasabasında doğmuştu. Hayatı kürekçilikle yoğrulmuş olan Emil, dört kez Bulgar milli takımında yer almış, 1982 ile 1991 yılları arasında 13 kere Bulgaristan'da dereceye girmişti. Bulgaristan'da hayatlarını spora adamış olan kişilere verilen Sporun Ustası Ödülü'nün kürekte sahibiydi. Iyi bir sporcu olmasına rağmen, izini bir antrenör olarak bırakacaktı.

Emil, 1992'de antrenörlükte kariyer edinmek üzere ABD'ye göç etti. Pocock Kürek Kulübü'ndeki elit programını kurduktan sonra, ufak bir sporcu kadrosuyla kendi performans teknolojisi bilgisini, zorlu fizyolojik idmanları ve üstün kalitede teknik eğitimini içeren modern bir yüksek performans idman programının uygulamasına başladı. 28 kürekçiye uluslararası yarışmalarda madalya kazandırdı, 2004 Dünya Sampiyonasında bir bronz, 2003 Pan American Oyunlarında iki gümüş ve iki bronz, 2000 ABD Olimpiyat Elemelerinde ve Slovakya'daki 2000 Olimpiyat Elemelerinde birer altın çıkarttı.

2005 yılında Emil, yüksek performans kürekçilerinin idmanlarında spor bilimi ve teknik video kullanımı konularındaki pratik uygulamaları nedeniyle, ABD Olimpiyat Komitesinin prestij ödülü sayılan "Doc" Counsilman Bilim Ödülü'ne layık görüldü.

2007 yılında Emil, Kanadalı kürekçilerin 2008 olimpiyatlarına hazırlıklarında, Kanada'da uygulamaya konulan Mükemmele Yolculuk programının Performans Teknolojisi Danışmanı görevini üstlendi. 2008 olimpiyat oyunlarının hazırlık evresinde Kanada'nın yaz sporları programlarında yol gösterici rol aldı. Aynı zamanda teknik elemanların uygulamalı yüksek performans teknolojisi ve ileri video sistemleri alanlarında eğitiminde öncü oldu.

Kürekçilikte yüksek performans ve araştırmaya dayanan idman uygulamalarıyla Emil, Seattle çevresinde kürek sporunun çehresini değiştirdi. Onca başarısına rağmen tevazusunu yitirmedi ve hayatı sadece elit sporculardan ibaret kalmadı. Her yaştan kürekçinin fikir danışabileceği saygın bir antrenör oldu. Kısa zamanda Kuzey Amerika'da bir çok dost edindi, beraber çay içecek vakti her zaman buldu. Bir dostun ya da bir sporcunun dert yanacak birisine ihtiyacı olduğunda onlara gereken hassasiyeti gösterirdi, aynı zamanda "çok yakınanları aynaya yöneltip kendi yollarını bulmalarına" vesile olurdu. Bir antrenörün en güzel özelliği olan, sporcularının başaracağına kendilerinden önce inanarak, onları hem manen hem de bedenen daha güçlü kılmak becerisine sahipti. Emil ilham kaynağıydı, yaratıcıydı ve güleçti.

Emil, son ana kadar mücadeleyi bırakmadan, 15 Eylül 2008 tarihinde nadir bir kemik kanseri türü olan Clear Cell Sarcoma hastalığına yenildi. Onu özleyeceğiz.
Francis X. Olding
(23 Nisan 1964 - 6 Eylül 2004)

Karamsarlığın gerçekçilik diye pirim yaptığı bu dünyada Frank, bizim için bir olumlu düşünce örneğiydi. Erden, karşısındakının vaadettiği geleceği görebilen Frank ile Göran'ın vefatından kısa bir süre sonra tanıştı. Bu tanışmadan hemen sonra mesleği avukatlık olan Frank, Erden'in projesine ilgi gösterdi.

Erden'in büyük fikirleri ve bir çatı altında düzene sokulması gereken hayalleri vardı. Bütün bunları kurumsallaştırmak tecrübe ve bilgi gerektiriyordu. "Dağcılara yardım etmeyi severim," diye kolları sıvayan Frank, Erden'i meslek arkadaşı Christopher Beer ile tanıştırdı. O günden beri Chris Beer Around-n-Over'a vazgeçilmez katkılarda bulunmuştur.

Frank Olding, Erden'in kar amacı gütmeyen Around-n-Over fikrini hayata geçirebilmek için bize yön veren, yol gösteren bir etken olmuştur. Önümüzü açan Frank unutulmayacak; özleyeceğiz.

Vefatından sonra ailesinin Frank hakkında sunduğu bilgi aşağıdadır:


İyi bir eş, yetenekli bir Ranger, Seattle'da avukat, tecrübeli bir dağcı ve doğa sporcusu olan Francis X. Olding bilinmez zirvelere tırmanmak üzere aramızdan ayrıldı.

23 Nisan 1964 tarihinde Cincinnati'de Paul ve Anna May Olding'den olan Frank Olding, 6 Eylül 2004 tarihinde Wyoming eyaletinde Grand Teton Milli Parkında kaya tırmanırken düşerek hayatını kaybetti. Onu seven eşi, anne ve babasının yanında Frank geride üç erkek, üç kız kardeş bıraktı.

1997'de Seattle'a taşınmadan önce Frank ABD Kara Kuvvetlerinde üstün hizmet verdi. Airborne Ranger olarak görev yaparken 1992 yılında Ohio State Üniversitesinden Siyasal Bilimler üzerine lisans derecesi aldı. Toledo Üniversitesinden hukuk derecesi alan Frank, 1997'de hukuk alanında çalışmak ve dağlara kavuşmak için Seattle'a taşındı. 1999'da şansı yaver giden Frank eşi Teresa Olding ile tanıştı ve 2001 Ağustosunda evlendiler. Frank ve Teresa balaylarını Afrika'nin en yüksek dağı Kilimanjaro'ya tırmanarak geçirdiler.

Frank canayakın ve kendisiyle tanışan herkesi etkileyen bir kişiliğe sahipti. Doğa sevgisini çevresine aşılar, düşkünü olduğu her doğa sporunda arkadaşlarının da katılması için teşvik ederdi. Maceraya düşkün olmasına rağmen en mutlu olduğu anlar ailesiyle ve eski veya yeni arkadaşlarıyla beraber olduğu zamanlardı. Dağlara olan aşkını her tecrübe ve beceri düzeyindeki kişilerle paylaşan Frank bu spora yeni başlayanlar için sabırlı bir öğretmendi. Cascade ve Teton dağlarına epey vakit geçiren Frank, Peru, Ekuador, Meksika ve Afrika'ya da geziler yapmış, dünya görgüsü olan birisiydi. Frank'in aşikar olan yaşam sevgisi şimdi dağların ve zirvelerin ötesine, yeni bir yolculuğa doğru uzanıyor olacağından kendisi için mutluyuz, ancak bu üzülmememiz için neden değil; onu özleyeceğiz.

Uzun süredir Lee Smart Cook Martin & Patterson ve Betts Patterson Mines hukuk şirketlerinde avukat olarak çalıştıktan sonra Frank, 2004 yılının Haziran ayında Law Offices of Francis X. Olding adında kendi şirketini henüz kurmuştu.

Frank ve Teresa hep, Nepal'de imkanları sınırlı olan çocuklara okul yaptırmak hayalini kurardı. Bu hayali gerçekleştirmek için çiçek veya çelenk yerine lütfen ailemizin tercihi olarak böylesi bir okulu yaptırmak için güvendiğimiz, kar amacı gütmeyen Room To Read vakfına bağışta bulununuz. Yolladığınız çek "Room to Read, and In Honor of Frank and Teresa Olding" adına yazılmalı ve

    Room to Read The Presidio
    PO Box 29127
    San Francisco, CA 94129
    USA
adresine yollanmalıdır.
Göran Kropp
(12 Kasım 1966 - 30 Eylül 2002)

Uzun süredir demlenmişti. Erden'in dünyanın etrafını kasla dolanma gibi fikirleri vardı. 1997'den itibaren bu fikrini başkalarıyla paylaştığında Erden, bu hayalini sakınması ve yeşermesine firsat vermesi gerektiğini çabuk öğrendi. Çoğu kişi inanmayıp "peki daha önce böyle bir şey yaptın mı?" diye sorgulamaktaydı.

Göran Kropp farklıydı. Soruları yapıcıydı. Erden'in planlarını duyduğu gün Göran'ın sorduğu ilk iki soru "ne zaman başlıyorsun? sponsorların var mı?" olmuştu. Genç yaşta büyük başarılara imzasını atmış olan Göran kibirsiz, sohbeti karşısındakinin ilgi alanına çekebilen yegane becerileri olan birisiydi. O gün, "belki Sibirya'nın doğu kıyılarını kanoyla beraber ineriz," diyerek gelecekte beraber planlar yapılabileceğini ima etmişti.

Göran, en iyi 1996'da İsveç-Nepal arasında bisikletiyle kendi dağcılık malzemesini bir römorkta çekerek katetmesiyle tanınırdı. Göran'ın bu yolculuğuyla modern taşıtlar, hamallar ve oksijen tüpleri kullanarak aslında Everest'i dize getirdiğimizi, zirveyi kendi seviyemize indirdiğimizi ve işe hile kattığımızı vurgulamıştı. Everest'e giden kalabalık ekiplerin getirdiği erzak konvoyları, bu dağın eski el değmemiş görüntüsünü bozmuş, gelenlerin hayallerini süsleyen o doğal ortamı yok etmişti. Bütün bunlara bir alternatif sunmak istiyordu.

Everest'e tek başına, oksijen tüpü kullanmadan çıkacaktı. Gereken bütün malzemesini bisikletinin arkasında bir römorkta çekerek getirecek, Stokholm'den yola çıkıp, Avrupa'nın doğusundan, Türkiye üzerinden İran, Pakistan, Hindistan yoluyla binlerce kilometre yol aldiktan sonra dağa ulaşacaktı. 100 kiloya yakın malzemesini yüklenip Nepal'e vardıktan sonra bunları Everest'in ana kampına kendi sırtında taşıdı.

1996 sezonu Everest'te Jon Krakauer'ın Into Thin Air kitabında yazdığı gibi ölümlü geçti. Tecrübeli rehberler de dahil olmak üzere bir çok dağcı zirveye yakınken fırtınaya yakalanmış, aşağıya inememişti. Bütün bu karmaşa sırasında hırsına hakim olup aşağıda kalmayı yeğleyen Göran'a diğerlerine yardıma koşmak nasip olacaktı. Fırtınadan önceki denemesinde başarılı olamayan Göran, ancak daha sonraki ikinci çıkışında başarılı olabilmişti.

Yeni başlattığı Kropp Aventyr şirketinin düzenlediği gurup ziyaretlerinin Nepal'deki lojistik desteğini Wongchu Sherpa sağlamaktaydı. Wongchu Sherpa'nın köyünde bir okul yapılması için Göran çaba gösterdi ve orada sekiz öğretmenin 165 öğrenciye eğitim verdiği Bishwa Darshan ilköğretim okulunu beraber açtılar.

Göran dağcılığa babasıyla başlamıştı. Altı yaşındayken Norveç'in en yüksek noktası olan Galdhøppigen zirvesine beraber ulaştılar. İsveç ordusundayken Göran, kendisi gibi genç bir asker olan dağcı Mats Dahlin ile tanıştı ve dağlara olan hevesi yeniden arttı. Nepal'deki Cho Oyu zirvesine tırmanmak üzere Alplerde yaptıkları bir hazırlık tırmanışında taş düşmesi sonucu Mats ölünce, Göran planlarını değiştirmedi ve 1992'de Mats'ın kazmasını Cho Oyu'nun zirvesine çaktı.

1993'te K2'ye tırmanan ilk İsveçli oldu. Ordudan ayrılıp maceralarını anlattığı seminerler ve gösterilerle hayatını kazanmaya başladı. 2000 yılında vatandaşı Ola Skinnarmo ile Kuzey Kutbuna ulaşmaya çalışırken onları takip eden tehdıtkar bir kutup ayısını vurduğu için İsveç'te itham altında kalınca, ayrılıp Seattle'a yerleşti.

Göran, 2002 Eylülünde Washington eyaletinin doğusundaki Vantage kasabasının yakınlarında, Frenchman Coulee kayalıklarında tırmanırken düşerek hayatını kaybetti. Göran düştüğünde ipin öbür ucunda olan Erden'in ilk yardım çabaları sonuç vermeyecekti.

O sıralar Göran Seattle'dan başlayarak ABD'nin etrafını kas gücüyle saatin ters yönünde dolanmak üzere planlar yapmaktaydı. Nişanlısı Renata ile beraber okyanus kıyılarını ve sınırlardaki gölleri kanoyla, karadaki etapları ise bisikletle katedeceklerdi. Göran düştüğünde 35 yaşındaydı ve daha gerçekleştireceği bir çok hayali de beraberinde götürdü.

Şimdi büyükbabasının bir zamanlar rahip olarak görev yaptığı köylerindeki kilisenin bahçesinde yatmaktadır. Mezarının üzerinde sade bir plaka, bir öbek çiçek ve bu çiçeklerin ortasında göğe uzanmak üzere boy atan bir meşe fidanı vardır.


Around-n-Over, P.O. Box 19662, Seattle, WA 98109-6662 • Faks: 206-709-3927 • info@around-n-over.org
Site tasarımı - Erden Eru砕 Copyright © 2003 Around-n-Over • Her hakkı mahfuzdur.