Biz Kimiz?
  Eğitim İçin
  Ekibimiz
  Projelerimiz
  Başardıklarımız
  Sponsorlar
  Medyada Biz
  Medya İçin
  Yardım Edin
  Temas İçin
Supported by AKTAŞ Group
 
Altı Zirve Projesi'nin 3. Safhası

Hint Okyanusu geçişi ve Kilimanjaro dağına tırmanış

Hala sürüyor: 10/04/2010 ...

 • Tanım: Devr-i alem tanımı
 • Okyanus geçişleri hakkında
 • Bu safhadaki amaç

  Kas gücüyle devrialem yolculuğu, 20 Nisan 2011 tarihinde Erden Mozambik'teki Angoche kıyı kasabasında karaya çıkınca Afrika anakıtasına ulaşmış oldu. Afrika'nın en yüksek noktası olan ve kuzey Tanzanya'da bulunan Kilimanjaro (5.895 metre) zirvesine 14 Haziran 2011 günü ulaşıldı.

  Jeoloji

  Kilimanjaro'nun üç ayrı volkanik konisinden sadece Kibo adlı olanının krateri tütmektedir. Uhuru zirvesi, Kibo'nun kraterini çevreleyen sırt hattında 5.895 metre yüksekliğe ulaşır. Mawenzi ve Shira adlı diğer koniler sönüktür. Kibo kraterinde en son faaliyet 200 sene önce yer almış. Wikipedia'ya göre yakın zamanda tamamlanan zemin çalışmaları, bu kraterin sadece 400 metre altında magma olduğu sonucuna varmış.

  Ta Ölü Deniz'e kadar uzanan Rift Valley (Yarilma Vadisi) tektonik hattının bir parçası olan Kilimanjaro, bir milyon sene kadar bir süre önce yükselmeye başlamış. Yine Wikipedia'ya göre Kilimanjaro'nun son büyük patlaması 360.000 sene önce olmuş.

  İsim

  Şimdiye kadar Kilimanjaro isminin kaynağı hakkında birden fazla teori öne sürülmüş. Wikipedia makalesi konunun detaylarını izah ediyor. Bu dağ 1880'li yıllarda Alman Doğu Afrikası'nın içinde kalmış. Dağın belgelenen ilk çıkışı 1889 Ekim ayında dağın adını "Kaiser-Wilhelm-Spitze" (Kaiser Wilhelm zirvesi) koyan Hans Meyer tarafından gerçekleştirilmiş. Bu Alman kolonileri Birinci Dünya Savaşı'nın ardından 1918 yılında Ingiltere tarafından devralınmış. 1961 yılında Tanganyika İngiltere'den bağımsızlığını elde edince zirveye Swahili dilinde hürriyet anlamına gelen Uhuru adı verilmiş.

  Rota bilgileri

 • Önerilen devrialem rotası
 • Kosciuszko'dan indikten sonra Erden, dağin eteğindeki Thredbo'dan bisikletle yola koyuldu.
 • Yolculuk Melbourne, Port Augusta ve Nullarbor bozkırı üzerinden Perth'e doğru ilerledi.
 • Erden, Haziran ayı boyunca Fremantle cıvarında teknesini Hint Okyanusu geçişine hazırladı.
 • Daha kuzeydeki Carnarvon'a doğru pedal basıp 13 Haziran 2010 günü oradan kürekle denize açıldı.
 • Denizde 137 gün geçirdikten sonra, 26 Kasım 2010 günü Madagaskar'daki Mahajanga kıyı kentinde karaya çıktı.
        (bu üçüncü okyanus ile birlikte dünyada üç ayrı okyanusu küreklemiş ilk kişi oldu)
 • Kasırga mevsimi sonrasında 26 gün daha kürek çekip 20 Nisan 2011 günü Mozambik'teki Angoche kıyı kasabasına ulaştı.
        (Hint Okyanusu ilk defa bir anakıtadan diğerine tamamıyla geçildi)
 • Kuzeye, Tanzanya'daki Arusha'ya doğru pedal basıldı ve 5 Haziran günü, ekibin Mateves ortaokulu için bağış derleyen diğer on üyesiyle buluşuldu.
 • 6 Haziran günü Mateves ortaokulu ziyaret edildi, ardından ekibin programına uyarak dağa hareket edildi; 14 Haziran 2011 günü zirveye ulaşıldı.
 • Arusha ile Kilimanjaro Milli Parkı'nın Londorossi girişi yakınında dağa yürüyüşün başladığı nokta arasında eksik kalan mesafe, 22-23 Haziran günlerinde tamamlandı.
 •      Eğer bilgisayarınıza Google Earth yüklediyseniz, okyanus geçişleri ve devrialemin detaylarını buradan görebilirsiniz.

  Eğer Google Earth yüklenmemişse, buradan indiriniz.

  Küre üzerinde haber yazılan noktaların da üzerinde işaretlendiği KIRMIZI bir çizgi göreceksiniz. Bu çizgi kas gücüyle devrialem mücadelesinin geçtiği yerleri ifade ediyor. Gri renkteki çizgiler, Filipinler ve Papua Yeni Gine arasında, gemiyle seyir halinde geçen zamanı gösteriyor. Kürenin zıt tarafında, antipotların çizdiği, YEŞİL renkte gösterdiğimiz rota var. Bu çizgiler eğer iyi görünmüyorsa o zaman Google Earth kurgularında, "Tools\Options" menüsünden "graphics preferences" altında "OpenGL" seçeneğini değiştiriniz.

       NOT: Gezinmek için küreyi çevirin. Kürede herhangi bir noktaya
  tıklayıp küreyi hareketlendirebilirsiniz. Kullanım için:

  sola-ok   | küreyi sola döndür
  sağa-ok  | küreyi sağa döndür
  aşağıya-ok  | küreyi aşağıya yuvarla
  yukarıya-ok  | küreyi yukarıya yuvarla
  N düğmesi  | kuzeyi yukarıya getir
  = düğmesi  | yüzeye yaklaş
  - düğmesi  | yüzeyden yukarıya uç

   

  Üçüncü Safhada Katedilen Mesafeler      denizmili kara mili kilometre
  Kosciuszko zirvesinden iniş: 4:30 saat
        (10 Nisan 2010)
       5,3 6,1 9,8
  Thredbo -- Carnarvon
        (10 Nisan - 7 Temmuz 2010)
       2.724 3.134 5.044
  Carnarvon -- Mahajanga: kürekle 137 gün
        (13 Temmuz - 26 Kasım 2010)
       5.086 5.853 9.421
  Mahajanga -- Angoche: kürekle 26 gün
        (26 Mart - 20 Nisan 2011)
       581 668 1.076
  Angoche -- Arusha: 23 gün
        (2 Mayıs - 5 Haziran 2011)
       1.092 1.316 2.119
  Kilimanjaro çıkışı: 7 gün
        (6-14 Haziran 2011)
       23,0 26,5 42,7
  Arusha'dan yürüyüşün başladığı noktaya: 2 gün
        (21-22 Haziran 2011)
       86,5 99,5 160,0
  Kas gücüyle katedilen toplam mesafe:      9.598 11.103 17.873

   

  Yapılanlar

  10 Nisan 2010 günü Avustralya'nın güneydoğu köşesindeki Kosciuszko dağına eşi Nancy Board ile beraber yaptığı Kosciuszko çıkışı, Erden'in üç seneye yakın bir süre bu hedefe doğru gösterdiği çabanın sonucunda gerçekleşti. 2nci Safha tamamlandığından, Erden gözünü Afrika'daki Kilimanjaro dağına çevirip batıya doğru ilerledi.

  Avustralya'da güzel bir tempo tutturan Erden, önce Melbourne'da onu bekleyen dostlarıyla buluştu. Oradan bağlarla bezenmiş vadilerden ilerleyip Murray Bridge kasabası yönünde devam etti ve Mayıs ayı başında Port Augusta'ya ulaştı. Mayıs ayı boyunca güney yarıkürenin sonbaharında kıraç Nullarbor bozkırını aşan Erden, Haziran başında Perth şehrine vardı. Yol boyunca, Papua Yeni Gine'de geçirmek zorunda kaldığı aylar nedeniyle geciktiği ve Fremantle'dan denize açılması için umduğu Nisan ayı fırsatını kaçırdığı düşüncesi, Erden'i üzmekteydi. Hint Okyanusu geçişini 2011 Nisan ayına kadar ertelemesi gerekebilirdi...

  Perth'teyken son 20 senenin fırtına, rüzgar ve dalga verilerini tekrar çalışma fırsatı edinince, denize açılacağı noktayı daha kuzeydeki Carnarvon'a kaydırırsa Temmuz ayında geçişe başlanabileceği kanaati oluştu. Böylece Kasım ayında lehine şartlarda Mombasa'ya girmesi mümkün olacaktı. Yolculuk tekrar bir ertelemeye maruz kalmadan aynı tempoda kesintisiz devam edebilecekti.

  Erden Haziran ayının tamamını Hint Okyanusu'na hazırlıkla geçirdi. Yeni güneş panelleri, AIS cihazı ve rüzgar jeneratörü gibi akşamlar tekneye takıldı. Fremantle'daki LeisureCat şirketi Erden'e atölyelerini açtı, teknesini bu süre zarfında emniyete aldı ve gereken işgücünü sağladı. Coogee'deki dostlarımız Steve ve Simone Blom, Erden'i Haziran ayının ikinci yarısında misafir ettiler. Steve, Erden'i LeisureCat müdürü Kevin Horsley ile tanıştıran kişiydi. Kevin, Temmuz ayının ilk haftasında Erden Carnarvon'a pedal basarken tekneyi Carnarvon'a çekti, sonra Carnarvon Tackle & Marine adlı balıkçılık malzemeleri satan dükkanın sahibi arkadaşı Darren Baird ile Erden'i tanıştırdı. Erden'in teknesi denize açılana kadar Darren'in arka bahçesinde emniyete alındı.

  Carnarvon'dan çıkış 13 Temmuz 2010 günü gerçekleşti. Kenya sahillerindeki korsan faaliyetleri Erden'i düşündürmekteydi ve görevlilerle bu konuda teknesinden haberleşmeye başladı. O zamana kadar Somali açıklarında Birleşik Görev Gücü adı altında oluşturulan uluslararası deniz kuvvetleri filosunun varlığı, emniyet konusunda ilerleme kaydedildiği ümidini vermişti. Türk Deniz Kuvvetleri de bu filoya modern bir firkateyn ile katılmıştı. Ticari gemilerin o sularda korsanlara karşı eşgüdümünü sağlayan ve kısaca MARLO diye bilinen Maritime Liaison Office, Around-n-Over bilinen bir denizcilik şirketi olmadığı gerekçesiyle bilgi vermeyi reddetti. Bereket versin, Türk Deniz Kuvvetleri en üst düzeyde bu okyanus geçişine samimi ilgi gösterdi ve DK Harekat Merkezi, Erden'in teknesindeki ARGOS vericisinden yollanan mevki bilgi akışını takibe aldı. Ağustos ayından Kasım ayına kadar bu filonun komuta sırası Tümamiral Sinan Ertuğrul'a devredildi. Onca sorumluluk arasında Erden'le email alışverişinde bulunan amiralimiz bilinen korsan faaliyetleri, alınan karşı önlemler ve keşif uçuşları hakkında Erden'i bilgilendirdi. Bu yazışmalara istinaden güneyden seyredip Mozambik kıyılarına doğru yönelmenin daha emniyetli olacağı konusunda mutabık kalındı. Madagaskar'ın kuzey ucundaki Cap d'Ambre burnuna yakın geçilecek oradan Comores Adaları'na doğru devam edilecekti.

  Korsan riskini en aza indirmek için Erden'e verilen tavsiye, düşündüğü gibi Grande Comore adasının kuzeyinden dolanıp Mozambik Akıntısı ile birlikte güneye inmek yerine Comores Adaları arasından geçmesi oldu. Moheli ve Grande Comore adalarının arasından geçtikten sonra çapı 50-100 km bulan saatin ters yönündeki girdaplar Erden'i yakaladı ve doğuya, sahilden açığa çekti. İki hafta boyunca tekrar kontrolu devralmaya çalışan Erden, en sonunda 137nci gün olan 26 Kasım 2010 tarihinde, kasırga mevsimi başlamadan teknesini Madagaskar'in Mahajanga liman kasabasında iskeleye ulaştırdı. Bu çaba sonunda Londra merkezli Okyanus Kürekçileri Derneği, Erden'i "üç okyanusu küreklemiş ilk kişi" ilan etti.

  Kasırga mevsiminin akabinde Erden Mahajanga'dan 26 Mart 2011 tarihinde tekrar denize açıldı. SDV Madagascar şirketinin Mahajanga bürosu bekleme süresi boyunca çok yardımcı olmuş, tekneyi kaldırıp indirmiş, ambarlarında kilit altına almıştı. Madagaskar kıyısına yakın seyredip Cap St Andre adlı burnuna doğru ilerleyen Erden, orada kendi rotasının dünyanın diğer tarafında yansıması olan antipot çizgisini de geçmeyi başardı. Mozambique Channel hakkında mevcut akıntı verileri güvenilir çıkmamış, Erden'in altında hissettiği akıntılar farklı çıkmıştı. Gün boyunca etrafında karaya veya denize doğru dönen yel rüzgarlarını ve teknenin ne yaptığını izleyip akıntıları anlaması gerekti. Daha batıda karşılaştığı değişken rüzgar, karaya çıkacağı noktanın seçimini zorlaştırdı. Sonunda Mozambik kıyılarına paralel güneybatıya akan güçlü akıntıyı bulunca Erden, Angoche liman kasabasında karar kıldı. 20 Nisan 2011 yerel saatle geceyarısı resmen karaya çıkıldı. 26 gün süren bu ek çaba sonucunda "tarihte ilk defa Hint Okyanusu'nun tamamı bir anakıtadan diğerine kürekle geçilmiş oldu."

  Nacala merkezli SDV AMI, teknenin Angoche'dan nakledilip kendi ambarlarında kilit altına alınması konularında yardımcı oldu. Bu yolculuğa özel bisikleti, treyleri ve diğer malzemelerinin Maputo'daki gümrükten çıkmasını beklerken geçen sürede Erden ödünç bir bisikletle karaya çıktığı noktadan kuzeye pedal bastı, toprak bir yol üzerinde Monapo kasabasına yakın bir noktaya kadar 145km mesafe katetti. Daha sonra o noktadan Kilimanjaro'nin eteklerindeki Arusha kasabasında ekibiyle buluşmak ve orada hayır amaçlı bir proje olarak üstlendiğimiz Mateves ortaokulunu ziyaret etmek için kuzeye doğru devam etti. Erden Namibya'dan Atlas okyanusuna açılana kadar Türklerden gelenlerin dışında kalan bağışları bu okuldaki sınıf sayısını üç katına, 30 sınıfa çıkarmak üzere değerlendirecegiz.

  Erden Arusha'ya 5 Haziran günü ulaştı ve 6 Haziran günü ekibinin diğer 10 elemanıyla birlikte planlanan Mateves okul ziyaretine kılpayı yetişebildi. Uçuş ve tırmanış programı, 78 yaşındaki babası dahil herkes için önceden belirlendiği için Erden ekiple birlikte dağa yöneldi. Çıkış 8-16 Haziran tarihleri arasında tamamlandı; zirveye 14 Haziran 2011 günü ulaşıldı. Arusha ile dağa yürüyüşün başladığı nokta arasında eksik kalan mesafeyi daha sonra 22-23 Haziran tarihlerinde bisikletle katetti.


  İlk dönemlerin özeti

  2003 yılında, Altı Zirve Projesi'nin 1. safhasında, Denali (Mt. McKinley) dağının zirvesine kas gücüyle ulaşıldı. Bu çıkış Seattle'dan başlayarak Göran Kropp anısına onun usulünde kendi dağcılık yükünü bir treylerde çekerek gerçekleştirildi.

  Ardından Erden hem tanıtım için, hem de Miami'den demir alacağını düşünerek 2004 sonbaharında, Seattle'dan Miami'ye yine Göran usulü yükünü bisikletle çekerek pedal bastı. Amacı Miami'den açılıp, Küba'nın etrafını döndükten sonra Panama'ya ulaşmak, oradan yoluna devam etmekti. Dünyanın etrafı kürekle dolanılacaksa, teknenin başladıgı noktaya geri dönmesi gerektiği düşünülmekteydi. O düşünceyle Miami'ye kadar 82 günde 6.400km yol katedildi.

  Bilenlerin aksine tavsiyelerine, Panama Kanalı için izin alınamamasına ve Atlas okyanusu geçişinden edindiği tecrübeye dayanarak, Erden Miami'den demir almanın akıl karı olmadığına ikna oldu ve planlar San Fransisko civarından açılmak üzere değişti. Şimdi dünyanın etrafını sadece kürekle dolanmaya çalışmak yerine, karadan bisikletle etaplar da planlanıyor.

  2006 başında Altı Zirve Projesine kısa bir süre ara veren Erden, Atlas Okyanusu'nda doğudan batıya Las Palmas'tan Guadeloupe'ye kadar yalnız başına kürek çekerek, kürekle okyanus geçen ilk Türk oldu.

  2nci Safha, Avustralya kıtasının en yüksek noktası olan Kosciuszko'ya kas gücüyle ulaşmak amacıyla Erden'in Seatttle'daki evinin önünden başladı. Once Tiburon'a sonra oradan Bodega Bay'e pedal basan Erden, 10 Temmuz 2010 sabahı özel teknesinde kürekle Büyük Okyanus'a açıldı. Planlanan hedefi Avustralya idi ancak o denize açıldıktan sonra oluşan Pasifik'te oluşan La Niña iklim şartları nedeniyle güçlenen güneydoğu rüzgarları nedeniyle ekvatorun güneyine geçemedi, teknesi batıya sürüldü. Papua Yeni Gine sularına ulaşan Erden, hem kasırga mevsiminin başlamış olması, hem de denizde ikmalin mümkün olamaması nedeniyle 312nci günde Filipinli balıkçıların yardımıyla teknesini denizden kaldırdı. Aynı balıkçılar kasırga mevsiminin ardından onu aynı noktada denize bıraktılar ve Erden Bismarck Denizi'ni güneye doğru geçip Finsch Harbor koyunda teknesini karaya ulaştırdı.

  Altı Zirve Projesi, Finsch Harbor'dan kıyı boyunca kumsallarda 5 gün yürüyerek Bukawa köyüne kadar devam etti. Papua Yeni Gine'nin Solomon Denizi sahillerinde Bukawa ile Oro Bay arasında yol veya patika olmaması nedeniyle kano (sea kayak) kullanmak gerekti. İkinci Dünya Savaşı sırasında Avustralyalıların Port Moresby'yi ele geçirmeye çalışan Japon kuvvetlerine direnip geri sürdüğü tarihi Kokoda Patikası kullanılarak Oro Bay ile Port Moresby arası katedildi. Kürekle 33 günde Mercan Denizi'ni aşan Erden, teknesini Avustralya'nın Cape York adlı yarımadasında Escape nehri ağzına kürekle götürüp demir attı. O noktadan kanoyla kıyı boyunca ilerleyip yolların ulaştığı Cooktown kıyı kasabasında tekrar bisikletine kavuştu, Kosciuszko'nun eteklerindeki Thredbo kasabasına kadar güneye pedal bastı. Erden, Kosciuszko'nun zirvesine 10 Nisan 2010 günü sabahı eşi Nancy Board ile beraber ulaştı.


  Around-n-Over, P.O. Box 19662, Seattle, WA 98109-6662 • Faks: 206-709-3927 • info@around-n-over.org
  Site tasarımı - Erden Eru砕 Copyright © 2003 Around-n-Over • Her hakkı mahfuzdur.