Biz Kimiz?
  Eğitim İçin
  Ekibimiz
  Projelerimiz
  Başardıklarımız
  Sponsorlar
  Medyada Biz
  Medya İçin
  Yardım Edin
  Temas İçin
 
Biri tamam, kaldı beş!!!

McKinley Dağına Kas Gücüyle Tırmanış
Altı Zirve Projesinin 1. Safhası

Tamamlandı: 1/2/2003 - 24/8/2003

Yoldaki mesafeler

 • Seattle'dan Forks Road House oteline -- 2,683mil
 • Forks Road House otelinden Kahiltna ana kampına: 67mil
 • Kahiltna ana kampından McKinley zirvesine: 16mil
 • Forks Road House otelinden Seattle'a: 2,863mil
 • Gidiş-geliş bisiklet mesafesi: 5,546mil
 • Mesafe detayları
 • Rotadan bölümler

 • Seattle ile Forks Roadhouse oteli arasındaki bisikletle katedilen rota
 • Güneydeki Petersville'den McKinley anakampına düşünülen rota
 • Asıl gidilen rota
 • Fotoğraflar

 • Yoldan görüntüler
 • Başlangıçtan görüntüler
 • Dağdaki ekip
 • Kuzey Amerikanın en yüksek noktası, yerli adı Denali olan McKinley zirvesi, Altı Zirve Projesi dahilinde, Seattle'dan en kolay ulaşabileceğimiz ara hedefti. Bu tırmanışla ilgili karar oldukça çabuk alınmış ve yolculuk planları 2002 Kasımında, Göran Kropp'un Stockholm'deki cenazesinden dönüşte yapılmaya başlanmıştı. 2003 Nisan sonu, Mayıs ayı itibariyle Göran usülü dağcılık malzemesi çekilerek dağa ulaşılacağından, hemen yola koyulmak üzere hazırlıklar başlamıştı.

  Erden Eruç, 1 Şubat 2003 tarihinde dağda ve kışın Alaska Karayolu'ndaki şartlarda kullanabileceği malzemesini bir römorkla çekerek Seattle'dan bisikletle yola çıktı. 11 Nisanda Alaska'da Anchorage şehrine vardı. 1 Mayısta iki arkadaşı Cory Groom ve Chris Woytko ile buluşmasını takiben römorktaki yükünü bir kızağa aktardı ve hedikle 67 mil uzaktaki anakampa Kahiltna buzulunun tamamını yürüyerek 14 günde ulaştılar.

  Hunter dağının kuzey yüzüne bakan anakampta Eddie Espinosa ve Jeremy Cranford'ın uçakla varmasıyle ekip tamamlandı. Beş kişi olarak tırmanmaya başlayan ekipten Cory ve Eddie 29 Mayısta Erden'le beraber zirveye vardılar.

  Erden'in nikahının 15 Haziranda Alaska'nın Homer kasabasında planlanmış olması ve ekibin çıkışında meydana gelen gecikmeler nedeniyle dağdan inişin 1 Haziran'ı bulmasından ötürü, Erden anakamptan uçarak çıkmak zorunda kaldı. Yerli geleneklerine göre yapılan bu anlamlı nikahı takiben Erden, Fork Roudhouse oteline geri dönüp oradan tekrar Seattle'a doğru pedal basmaya başladı. Ağustos ayı sonunda Seattle'a vardığında gidiş dönüş mesafe 5,546 mil idi. Geriye anakamptan 67 millik yürüyüş mesafesi kalmıştı.

  2011 yılında Altı Zirve Projesi tamamlandığında Erden Denali Milli Parkına geri dönüp, anakamptan Forks Roadhouse oteline kalan 67 mil mesafeyi yürüyerek tamamlayacak.

  Denali mi, McKinley mi?

  Denali, yerli dilinde "en yüksek olan, en yüce olan" anlamında Kuzey Amerika'nın en yüksek noktası McKinley zirvesine verilen isimdir. Bu zirve Alaska sıradağlarında 6.194m yüksekliğe ulaşır. 1896 yılında Cook Inlet körfezinden altına hücum edenlerden biri olan Princeton mezunu William Dickey tarafından New York Sun gazetesine yazılan bir makalede, Denali zirvesi oralardaki en yüksek nokta olarak tarif edilmiş. Dickey, o sıralar ABD başkan adaylarından biri olan William McKinley'den esinlenerek adına McKinley demiş ve öyle kalmış.

  19. yüzyılın sonuna kadar bu dağın adı çok sınanmış. 1913'teki dağın ilk çıkışını gerçekleştirmesinin ardından Hudson Stuck, yazdığı "Denali'nin ilk çıkışı" adlı kitabında: "Bu kitabın daha en başındaki kapakta, zaten yazarın da düşüncelerinde ve gönlünde yatan o olduğundan, Kuzey Amerika'nın en yüce bu dağına geleneksel yerli adının tekrar verilmesi önerilmektedir" diye giriş yapmıştır.

  1980'de McKinley Milli Parkı resmen Denali Milli Parkı olarak değiştirilmiştir. Alaska Eyaleti Coğrafi İsimler Kurulu tarafından dağın adı da Denali olarak değiştirildi. Halen dağın adının resmen Denali olarak değiştirilmesi için görüşmeler sürmektedir. Bu kitapçıkta Denali ve McKinley adı aynı dağa hitaben kullanılmaktadır. -- (Milli Parklar Kurumu Dağcılık Kılavuzu)

  Coğrafya Dersi

  Denali Kuzey Amerika'nın en yüksek noktasıdır ve hala senede 2 santime yakın yükselmektedir. Bu yükselme, hareket halindeki iki büyük kara plakasının çarpışmasından kaynaklanmaktadır.

  Denali kütlesi bir plutondur. Pluton: dünya yüzeyinin altında eriyik haldeki lavadan oluşmuş büyük yekpare bir çekirdektir. Bu kütle Denali Fay Hattı üzerinde bir köşede sıkışmış durumdadır ve Pasifik plakası ile Yakutat plakasının bu fay hattı üzerinde birbirlerine nazaran kayması sonucu oluşan basınçla yukarı itilmektedir. Kuzeyde sabit kıta plakası vardır.

  Pasifik Plakası, üzerinde adaları ve Yakutat plakasını da taşıyarak fay hattında kuzeye kaymaktadır. Pasifik plakasının sabit kıta plakasının altına dalmasıyla depremler ve yanardağlar oluşmakta, dağlar yükselmektedir. Bu kayma sonucunda çok ilerde bir gün Kaliforniya eyaletinin bir bölümü Alaska'ya varacaktır.


  Around-n-Over, P.O. Box 19662, Seattle, WA 98109-6662 • Faks: 206-709-3927 • info@around-n-over.org
  Site tasarımı - Erden Eru砕 Copyright © 2003 Around-n-Over • Her hakkı mahfuzdur.