Biz Kimiz?
  Eğitim İçin
  Ekibimiz
  Projelerimiz
  Başardıklarımız
  Sponsorlar
  Medyada Biz
  Medya İçin
  Yardım Edin
  Temas İçin
Supported by AKTAŞ Group
 
Projelerimiz Sırada ne var?
Takvim için tıklayınız

"Bahane değil çözüm üretelim." - Erden Eruç

YOLCULUKLARA DAİR        HAYIR AMAÇLI        EĞİTİM AMAÇLI

 

Altı Zirve Projesi

Altı Zirve Projesinde hedefimiz, dünyanın çevresini sadece kas gücüyle dolanırken (devrialem), yolumuzun üstündeki kıtaların her birindeki en yüksek zirveye yine kas gücüyle ulaşmaktır. Bu projedeki ilk zirve olan, Kuzey Amerika'nın en yüksek noktası McKinley zirvesine 2003 yılında bu şekilde ulaşıldı (1. Safha). İkinci zirve, Avustralya'nın en yüksek noktası olan Kosciuszko (2. Safha) idi. Afrika'nın en yüksek noktası olan Kilimanjaro (3. Safha) ise 14 Haziran 2011 tarihinde halledildi.

Altı Zirve Projesi fikrinin nasıl oluştuğu ve tarihçesi hakkındaki bilgileri hem bu sitede, hem de Erden Eruç tarafından Takoz Teknik Tırmanış Dergisi'nin Ocak 2004, 21. nüshasında sunulan Altı Kıta, Altı Zirve adlı makaleden edinebilirsiniz.

Altı Zirve Projesi'ndeki zirveler Göran Kropp anısına eklendi. Aynı proje, Around-n-Over Vakfı için bir kaynak oluşturma faaliyeti olarak hizmet etmektedir. Proje esnasında, eğitim alanında beraber çalıştığımız kurumlar tarafından İngilizce günlüklerimiz öğrencilerin yaş guruplarına göre yeniden yazılıp, onlara uygun dilde sunulmakta, çeşitli hayır amaçlı projelerimiz için kaynak oluşturulmaktadır.

Başlangıç evreleri

Erden Eruç, 1997'den beri kas gücü ile dünyanın etrafını dolaşma hayallerini kurdu. Kendi vücudunu kendi gücüyle ilerletmek azmindeydi. Bu yolculuğun paylaşıldığı oranda değer kazanacağına inanan Erden, başından beridir tecrübelerini çocuklara aktarmayı düşündü. Amacı dünyayı öğrenciler için bir laboratuara çevirerek ilgilerini cezbedip, eğitimlerine katkıda bulunmaktı. Yolculuk rotasıyla ilgili bir çok detay belirlenmiş, araştırması tamamlanmıştı.

2002 Eylül'ünde birlikte kaya tırmanırken düşerek ölen arkadaşı Göran Kropp'un kaybı, Erden'i yola koyulma zamanının geldiğine ikna etti. Hayat kısaydı, hayaller gerçekleşmeliydi. Zirveler, Göran'a adanmak üzere bu yolculuğa eklenecek, bir an evvel yola çıkılacaktı.

Sonuç Altı Zirve Projesi. Bu projede Erden, kıtalar arasındaki okyanusları batıya doğru kürekle aşacak. Karaya vardığında teknesini limanda emniyete alıp, bisikletiyle o kıtanın en yüksek dağına doğru yola çıkacak. Bu dağa arkadaşlarıyla beraber çıkışının akabinde bir sonraki kıtaya doğru ilerleyecek. Karada bisikletiyle yol almanın yanında, gerekirse yürüyerek, belki kanoyla, olmadı yüzerek kas gücüyle ilerleme kaydedecek. Bu yolculuk sırasında edinilen tecrübe ve bilgiler internet aracılığıyla öğrencilere aktarılacak.

      Çıkılacak Zirveler       Kürekle Geçilecek Okyanuslar
     
 • Kuzey Amerika'da McKinley (Denali)
 • Avustralya'da Kosciuszko
 • Afrika'da Kilimanjaro
 • Güney Amerika'da Aconcagua
 • Asya'da Everest
 • Avrupa'da Elbrus
 •      
 • Pasifik Okyanusu - Kuzey Amerika'dan Avustralya'ya
 • Hint Okyanusu - Avustralya'dan Afrika'ya
 • Atlas Okyanusu - Afrika'dan karşıya
 • Kar amacı gütmeyen Around-n-Over kurumu, bu yolculuk sırasında edinilen tecrübeleri ve bilgi birikimini değerlendirip, eğitim amacı ile okullara yayacak, gelecekte Göran'ın anısına yaraşır, kas gücüyle gerçekleştirilen yolculukların başarılı olabilmesi için bu kaynakları diğer gezginlerle paylaşacak.

   

  Hayır Amaçlı Projelerimiz

  Around-n-Over Vakfının amaçlarından biri, kendine yeter hale gelmeye çalışan gelişmekteki toplumlara temel eğitim amaçlı kaynak, uzmanlık ve tesis sağlamaktır. Halen faal mevcut diğer kurum ve vakıflarla yeri geldikçe proje bazında beraber çalışarak bu hayır amacımızı yerine getireceğiz.

   

       İlköğretim Okullarına Yardım Vakfı

  Yönetim Kurulumuz, 2007 yılında Türklerden derlenen yardım ve bağışların yine Türkiye'de değerlendirilmesini kararlaştırdı. Araştırmalarımız sonucu Türkiye'de desteklemek istediğimiz ve ortak çalıştığımız örnek kurum İlköğretim Okullarına Yardım Vakfı (İLKYAR) oldu. Bu kampanyayı 2011 Ağustos ayına kadar sürdürdük.

  25 yılı aşkın bir süredir sevgiyle çalışan İLKYAR, bilhassa Türkiye'nin kırsal bölgelerinden merkezi Yatılı İl Bölge Okullarına gelen ilk ve orta öğretim çağındaki minik öğrencilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak ve özellikle kızlarımızın okula devam etmelerini sağlamak için çabalamaktadır. Bu öğrencilerimize kitaplar, kütüphaneler, eğitim gerekleri sağlanmakta, gerekirse onların giyecek ve ayakkabı eksikleri dahi giderilmektedir. Bütün bu projeler tamamen gönüllülerin hizmetiyle gerçekleştirilmekte, gelen bağış ve katkılar %100 İLKYAR amacına yönelik değerlendirilmektedir. Bu amaç, kırsal alandaki öğrencilerimize okumayı sevdirmek ve öğrenimlerine devam etmeyi telkin etmektir. Çoğu zaman, bağışta bulunanların kendileri daha sonra İLKYAR'ın gönüllü ordusuna katılmakta, böylece İLKYAR'ın devamlılığını garantilemektedirler.

       İLKYAR'a yardım kampanyasına katkıda bulunmak için:
       ABD'de oturmaktaysanız, vergiden düşebileceğiniz bağış çekinizi aşağıdaki adrese yollayınız.      Türkiye'deyseniz, doğrudan İLKYAR hesaplarına nakit aktarılabilir. Aşağıda belirttiğimiz hesap numaralarını İLKYAR Yardım Sayfası'ndan teyit edebilirsiniz.
       Around-n-Over, İLKYAR Campaign
  PO Box 19662
  Seattle, WA 98109-6662
       TR26 0006 4000 0014 2290 706968 -- YTL Hesabı, İş Bnk. ODTÜ Şb.
  TR64 0001 0015 3708 9703 245001 -- YTL Hesabı, Ziraat Bnk. ODTÜ Şb.
  TR37 0001 0015 3708 9703 245002 -- USD Hesabı, Ziraat Bnk. ODTÜ Şb.
  TR10 0001 0015 3708 9703 245003 -- EUR Hesabı, Ziraat Bnk. ODTÜ Şb.
  Kız Öğrenci Destek Fonu Hesabı
  TR53 0001 0015 3708 9703 245005 -- YTL Hesabı, Ziraat Bnk. ODTÜ Şb.

   

       Mateves Ortaokulu

  Kas gücüyle gerçekleştirdiğimiz yolculukların geçtiği yörelerde eğitim ve hayır amaçlı projeler üretme hedefimiz doğrultusunda, Kilimanjaro yakınlarındaki Mateves Ortaokulunu destekleme kararı aldık. 2006 yılında Tanzanya hükümeti ülkede ortaokul eğitimini öncelikleri arasına almış ve ülke çapında her bölgede ortaokul eğitimini şart koşmuş. Mateves Ortaokulu 10 Nisan 2006 tarihinde kurulmuş. Okul Kilimanjaro dağının eteklerinde, Arusha kasabasının 18 km batısındaki Ngorbob köyünde yer alıyor. 123 öğrenci ve 8 öğretmenle eğitime başlayan bu okul ilk kurulduğunda hiç sınıf odası yokmuş ve bir komşudan kapalı mekan ödünç alınması gerekmiş.

  Mateves şimdi her sene ilk sınıfa 450 öğrenci kabul ediyor. 2006 yılından beridir okuldaki öğrenci sayısı 1.200'u bulmuş ve yakında bu sayı hükümetin öngördüğü 1.600 toplama çıkacak. Okulda sıfırdan başlayan sınıf sayısı 2010 Eylül ayında tamamlanacak on sınıfa çıkmış. Okulun şu anda 17 öğretmeni var.

  Okulun sınıf sayısını artırmak gerekiyor. Öğrencilerin yeteri kadar ilgi görebilmeleri için sınıf başına öğrenci sayısının 50'nin altına inmesi şart ve bunun için mevcut sınıf sayısının üç katına ihtiyaç var. Yeni sınıf inşası için tek kaynak okula yapılan bağışlar. Mountain Madness ve African Environments ile birlikte çalışarak bu okuldaki sınıf sayısını artırmak üzere kolları sıvadık.

  Mateves ortaokulunun hedefi: "Civar toplumdaki okumayazma noksanlığını yenmek için kaydolan bütün öğrencilerin uygun bir ortamda, yetkin ve şevkli personelin gözetiminde kaliteli eğitim görmelerini sağlamak."

   

  Eğitim Amaçlı Projelerimiz

  Gayretlerimizin, paylaştığımız ve öğrencilerimizi bilgilendirdiğimiz oranda değer kazanacağına inanıyoruz. Onlara nelerin mümkün olduğunu göstermek, onların ufuklarını açmak hedefindeyiz. Altı Zirve Projesi ilk olmakla beraber, eğitim ve esin kaynağı olarak diğer seyahatlere ait hikayeleri de konumuzun kapsamına alacağız.

  Okulları ziyaret edip öğrencilerle görüşecek, onların ilgisini cezbedip, yolculukla ilgili bilgilendireceğiz. Yolculuk sırasındaki gelişmeleri bu siteden düzenli aralıklarla sunacağız. Uydu telefonu ve internet gibi zamanımızın teknolojik fırsatlarını eğitim için kullanıp öğrencilerin uzak diyarlardaki gözü, kulağı olacağız.

  Uzun vadede öğretmenlerimizin de katılımı halinde, onların kullandığı ders planlarını soldaki Eğitim İçin sayfasından paylaşmalarını sağlayacağız. Böylece yolculukla ilgili bilgileri derleyecek, bunları eğitim ve öğretim için etkili bir kaynak haline getireceğiz.

       Özellikle eğitim amaçlı projelerimize katkıda bulunmak için:
       ABD'de oturmaktaysanız, vergiden düşebileceğiniz bağış çekinizi aşağıdaki adrese yollayınız:      Türkiye'deyseniz, Yardım Edin sayfamızdaki PayPal kredi kartlı bağış sistemine alternatif olarak, Erden Eruç adına açılmış aşağıdaki hesaplara nakit aktarılabilir:
       Around-n-Over, Education Fund
  PO Box 19662
  Seattle, WA 98109-6662
       ING Bank, Çankaya şubesi
  YTL Hesabı: TR93 0009 9008 8804 9100 1000 01 IBAN

   


  Around-n-Over, P.O. Box 19662, Seattle, WA 98109-6662 • Faks: 206-709-3927 • info@around-n-over.org
  Site tasarımı - Erden Eru砕 Copyright © 2003 Around-n-Over • Her hakkı mahfuzdur.