Biz Kimiz?
  Eğitim İçin
  Ekibimiz
  Projelerimiz
  Başardıklarımız
  Sponsorlar
  Medyada Biz
  Medya İçin
  Yardım Edin
  Temas İçin
Supported by AKTAŞ Group
 
Medya Paketi Medya İletişim:  Marjinal Reklam ve Tanıtım
0212-219 29 71(pbx)
info@marjinal.com.tr

İki taraflı bilgi sayfası: Tıklayınız Erden Eruç hakkında: Tıklayınız
Üçe katlanır broşür: Tıklayınız Faaliyet çizelgesi: Geçmiş ve gelecek
Önerilen büyük rota: Harita Devri-alem nedir? Tanımı
Açık denizlere dair: Okyanus kürekçiliği     Tanıtım için Afiş: Tıklayınız

Erden Eruç, kas gücüyle devrialemi başaracak. Bu yolculuğu sırasında Eruç, yolu üzerindeki kıtaların her birindeki en yüksek zirveye de tırmanacak. Toplam 655 günlük kariyeri ile, dünyada hayatta olan en tecrübeli okyanus kürekçisi ve yine dünyada üç ayrı okyanusu küreklemiş ilk kişi olan Eruç, aynı zamanda Pasifik'te geçirdiği 312 gün ile, en uzun süre denizde kalan yalnız kürekçiye dair Guinness Dünya Rekoru'nun da sahibidir. Daha önce 2006 yılının ilk yarısında Kanarya Adaları'ndan Karayip Denizi'ne kürekle giderek kendi ilk okyanus geçişini başaran Eruç, kürekle okyanus geçmiş ilk ve tek Türktür.

Eruç, birinci safhada Kuzey Amerika'nın en yüksek noktası McKinley zirvesine ve ikinci safhada Avustralya'nın en yüksek noktası Kosciuszko'ya Seattle'dan kas gücüyle ulaştı. Üçüncü safhada Afrika'daki Kilimanjaro dağına yine kas gücüyle gidilip 14 Haziran 2011 sabahı zirveye çıkıldı.

Kaybedilen arkadaşların anısını yaşatmak amacıyla kurulmuş olan Around-n-Over, Türkiye'de İLKYAR Vakfını desteklemek gibi hayır amaçlarının yanında, kas gücüyle yapılan bu yolculuk boyunca edinilen tecrübelerin eğitim amacıyla paylaşılmasını hedef kılmıştır.

KISA VADE TAKVİM

 • Afrika bisikletle geçilip Namibya'daki Lüderitz Bay limanına ulaşıldı. Şimdi Güney Atlas Okyanusu kürekle geçilecek.
 • Güney Amerika'da karaya çıkılırsa, Arjantin'deki Aconcagua da tırmanılacak.
 • California'daki başlangıç noktası Bodega Bay limanında devrialem noktalanacak.
UZUN VADE TAKVİM
 • Elbrus, Everest ve belki Aconcagua zirvelerine kas gücüyle ulaşmak üzere ayrı proje yapılacak.

HAYIR ve EĞİTİM AMAÇLI ÇALIŞMALAR (özeti)

 • İLKYAR Vakfı için başlattığımız bağış kampanyamız 76.000 dolara ulaştı.
 • Batman'da yeni bir kız yurdu inşası için 5.000 dolar denk teşvik katkısı sunduk.
 • Amerika'da, Kanada'da, Türkiye'de, Portekiz'de, Filipinler'de, Avustralya'da ve Papua Yeni Gine'de bir çok sunum yaptık, binlerce öğrenciye bizzat ulaştık.
 • Room to Read vakfının Sri Lanka'da tsunamide yıkılan okulları yeniden inşa kampanyasına cüzi miktarda bir katkıda bulunduk.
 • Dostlarımız Christine Boskoff ve Charlie Fowler Çin'de bir tırmanış sırasında çığda kaybolunca, arama ve sevk masrafları için bir fon oluşturduk.
 • Room To Read tarafından kurulan Boskoff Anı Fonu'na, Nepal'deki kız çocuklarına burs programları için katkıda bulunduk.
 • Yatılı İl Bölge Okulları'mızda okuyan öğrencilerimize uydu telefonuyla ulaşıp, telekonferanslar verdik.
 • Tanzanya'nın Arusha kasabasındaki Mateves ortaokuluna ek sınıf inşası için kampanya başlattık.
 • Avustralya'yı 2010-2011 kış aylarında vuran sel ve kasırga felaketleri sonrasında sembolik miktar yardımda bulunduk.

BİRİNCİ SAFHA (özeti)

 • Around-n-Over 2003 yılında kuruldu.
 • Aynı yıl Erden Eruç, McKinley zirvesine ulaşmak için Seattle'dan Alaska'ya gidiş-geliş 5.546 mil bisikletle yol katetti. (SEBEP?)
 • Yolun bittiği noktadan anakampa kadar olan 67 mil mesafe buzullar üzerinden hedikle aşıldı
 • McKinley zirvesinin (6,194 metre) kıyıdan-zirveye kas gücüyle çıkışı tamamlandı
İKİNCİ SAFHA (özeti)
 • 2007 Mayısında, San Francisco körfezinden Pasifik'e çıkış yapmak üzere Erden Seattle'dan bisikletle Tiburon'daki Corinthian Yat Kulübüne gitti. Oradan gelgit ve yel şartlarını göz önüne alarak çıkışı Bodega Bay limanına kaydırdı, arasını yine pedal basarak katetti.
 • Bodega Bay böylece Erden'in kas gücüyle devrialem yolculuğunun başlangıç noktası oldu. İlk hedef ekvatoru geçip doğrudan Avustralya'ya gitmek idi.
 • Erden denizdeyken oluşan La Nina iklim şartları nedeniyle güçlenen rüzgarlar, teknesini batıya sürdü. Pasifik Okyanusu'nu, California sahillerinden Papua Yeni Gine sularına kadar yalnız başına kürekle geçerek, kuş uçuşu 5.514 denizmili, toplam 9.684 denizmili mesafe katetti.
 • Pasifik'te geçen 312 gün ile denizde en uzun süre kalan yalnız kürekçiye dair Guinness Dünya Rekoru'nu devraldı.
 • Daha sonra 20 gün daha Bismarck Denizi'nde kürek çekerek tekneyi Papua Yeni Gine'de karaya ulaştırdı.
 • Papua Yeni Gine'yi kıyı boyunca kanoyla ve sonra kuzeyden güneye yürüyerek aşıp, ardından Mercan Denizi'ni 33 günde kürekle geçerek Avustralya'ya ulaştı.
 • Avustralya'da önce kano ve sonra Cooktown ile Thredbo arasında 3.607 km pedal basarak güneye ilerleyip, 10 Nisan 2010 günü Altı Zirve Projesi'nin ikinci zirvesi Kosciuszko çıkıldı.
ÜÇÜNCÜ SAFHA (özeti)
 • 2010 Haziran ayına kadar Erden, Thredbo'dan Fremantle limanına pedal bastı ve orada teknesini Hint Okyanusu'a açılmak üzere hazırladı.
 • Kuzeydeki Carnarvon'a bisikletle gitti ve 13 Temmuz 2010 günü denize açıldı.
 • 137 gün sonra Madagaskar'daki Mahajanga kıyı kasabasında karaya çıktı.
 • Londra merkezli Okyanus Kürekçileri Derneği tarafından, Erden Eruç dünyada üç okyanusu küreklemiş ilk kişi ilan edildi.
 • Madagaskar'dan Mozambik'teki Angoche'ye 26 günde kürekle gidip 20 Nisan 2011 akşamı karaya çıkan Erden, böylece tarihte Hint Okyanusu'nu iki anakıta arasında kürekle geçmiş ilk kişi oldu.
 • Aynı tekneyle bugüne kadar okyanuslarda kürek başında hayatının 655 gününü geçiren Erden Eruç, dünyada hayatta olan en tecrübeli okyanus kürekçisi konumunu pekiştirdi, diğerleriyle aradaki farkı artırdı.
 • Mozambik'ten Tanzanya'daki Arusha'ya pedal basıp Kilimanjaro'ya tırmandı.
  Umarız takip edebildiniz:
  Eger bilgisayarınıza Google Earth yüklediyseniz, devrialemin detaylarını buradan görebilirsiniz.

2006'DAKİ ARA PROJEMİZ

Bir yan proje olarak 29 Ocak 2006 tarihinde Kanarya Adaları'ndaki Las Palmas'tan Atlas Okyanusu'na açılan Erden Eruç, tek başına kürek çekerek, 92 gün sonra Atlas Okyanusunu bitirip Karayip Denizine girdi. İlerleyen sezon dolayısıyla 5 Mayıs tarihinde Guadeloupe adasında geçişini noktaladığında, Erden kürekle okyanus geçen ilk Türk olmuştu.

Bu geçişiyle Erden Eruç aynı zamanda, Atlas Okyanusu'nu doğudan batıya tek başına kürekleyen, tarihte 33ncü kişi oldu.

  Takip ettiniz herhalde:
    Kanarya adalarından başlayarak 92 günde Atlas okyanusu geçildi,
    96. günde Guadeloupe'de karaya çıkıldı.!!!

      Erden'in verdiği koordinatlarla -- teknenin izlediği rota
      Londra'daki Okyanus Kürekçileri Derneği: -- Ana Sayfa -- ARGOS vericisiyle haritalar


Around-n-Over'a gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Paylaşılmaya değer çok yönlü bir öykü sunduğumuza inanıyoruz. Sizin de hemfikir olduğunuzu ummaktayız.

Eğer medyamızın bir mensubuysanız, lütfen sorularınızı bize Marjinal Reklam ve Tanıtım aracılığı ile ulaştırınız. Telif hakları bize ait olan öykü, fotoğraf ve yazılarımızı kullanmadan önce sizden ricamız bizimle temas kurmanızdır. Ayrıca yayınlanmasının ardından makalenizin ya da haberinizin bir internet adresi, PDF ve diğer kopyasını bize ulaştırmanızı rica ediyoruz. Yayınlarınızı Medyada Biz sayfamıza ekleyip, biz de size bir atıf yapmak, sizi tanıtmak isteriz.

Yayınlarınızda lütfen Around-n-Over kaynak gösterilsin ve http://www.KaslaGit.com adresi ek bilgi için sunulsun. İnternet haberlerinde Yardım Edin sayfamızdaki HTML yazılımını kullanarak okurlarınızı logomuzla sitemize yönlendirebilirsiniz.

Neden? Sebep nedir?

Amacımız hayalleri gerçekleştirmek ve başkalarının da hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmaktır.

Bir türlü silkip atamadığımız hayaller vardır. İçimizde yeşerip, kök salmışlardır. Bu hayallerle birlikte yaşamayı öğrenmişizdir. Onları görmezden gelmiş, ertelemiş, bastırmış, gömmüşüzdür. Şehirde yapacak çok işimiz vardır. Bu hayalleri düşünmek bile bize bir suçluluk duygusu vermektedir. Bazen kaçamak yapar, bir derginin renkli sayfalarından başımızı kaldırır, uzaklara dalar gideriz. Bu hayaller aslında içimizde saklanmış gerçek kimliğimizin ipuçlarıdır.

Neden sınırlarımızı kendimiz belirler, onların dışına taşmamaya özen gösteririz? Acaba büyürken bize bir çok kereler söylenen "bırak boş lafları," "gerçekçi ol," "adam sen de," "olmaz öyle şey," gibi uyarılara fazla mı kulak asmışızdır?

Bu yolculuğa gençlere ve minik öğrencilere gerekli hazırlıkların yapılması halinde hayallerin gerçekleşebileceğini göstermek için çıktık. Onlara eğer olumlu düşünmeye devam ederlerse, bilenlere danışırlarsa ve ileriye dönük adımlar atmayı sürdürürlerse başarıya ulaşacaklarını göstermek istiyoruz. Zorlukların vazgeçmek için bahane değil, çözüm üretmek için birer fırsat olduğunu telkin ediyoruz. Başkalarıyla beraber çalışabilmenin ön şartının anlayış olduğunu, anlayışın barışa fırsat tanıyacağını, bunun da insanlığın ümidi ve bizzat kendi ellerimizle inşa edeceğimiz yeni bir dünyanın başlangıcı olduğunu ima ediyoruz.

Yine de cevaplamamız gereken soru şu: "dünyanın etrafını kas gücüyle dolaşacağım" diye ifade edilen onca eziyete ne gerek var? Hem neden zirveler de bu projeye dahil edildi, zaten olabildiğince zor bir proje değil miydi dünyayı dolanmak?

Öyle bastırılan hayallerden biri de Erden Eruç'un 1997'de işyerinde bir duvarda asılı bir haritanın üstüne çizdiği rotaydı: dünyanın etrafı kas gücüyle dolanılabilir miydi? Bu soru Erden'de bir saplantı haline geldi. Acaba sorusunu nasıl soruları izledi ve yıllar süren araştırma ve bilgilenmenin sonucunda proje ana hatlarıyla belirlenmeye başladı.

Kitabını okuduğu Göran Kropp ile Seattle'da tanıştığında Göran'la proje hakkında heyecanını paylaşmış, geleceğe yönelik planlar yapmışlardı. En sonunda 2002 Ekiminde bir gün ilk defa beraber kaya tırmanma fırsatını edindiklerinde Göran düşerek hayatını kaybetti. O gün hayatın kısa olduğuna karar veren Erden, o zamana kadar 11 Eylül dahil çeşitli nedenlerle ertelenen planlarını hayata geçirmeye azmetti. Bu arada Kasla Devr-i Alem projesine, yolunun üzerindeki altı ayrı kıtanın herbirindeki en yüksek zirveyi Göran'ın anısına tırmanmayı da ekledi. Erden bu zirvelere bisikletle ya da yayan, denizden-zirveye kas gücüyle gidip tırmanacak. Göran 1996'da İsveç-Nepal arasını bisikletiyle katedip, Everest'e kas gücüyle vardıktan sonra tek başına tırmanmıştı.

Around-n-Over kurumunun amacı ilk ve orta okul öğrencilerine eğitim ve ilham kaynakları yaratmaktır. Bugüne kadar öğrencilere yaptığımız konuşmalarda, hedef seçmek, hayalleri gerçekleştirmek, zorlukları aşmak ve hayatta üzücü olayları aşabilmek gibi konuları, kas gücüyle yapılan yolculukların öyküleri arasına hayat dersi olarak serpiştirdik. Lise öğrencileriyle gerçekleştirdiğimiz oturumlarda meslek seçimi, kariyer yapma, macera yolculuklarda teknoloji uygulamaları, projemizdeki girişimcilik öğeleri gibi konuları tartıştık.

Hayır amacı olarak kendimize Türkiye'de İLKYAR Vakfını desteklemek, Türklerden edindiğimiz maddi desteğe orantılı olarak Türkiye'deki öğrencilerimize yönelik yatırımlar yapmak istiyoruz. Buna ek olarak Tanzanya'da Arusha kasabası yakınlarında bulunan Mateves Ortaokulundaki genişletme çabalarına da katkıda bulunuyoruz. Uzun vadede amacımız, Göran'ın anısına yaraşır hayalleri olan diğer gezginleri desteklemek ve onları başarılı kılmaktır.


Around-n-Over, P.O. Box 19662, Seattle, WA 98109-6662 • Faks: 206-709-3927 • info@around-n-over.org
Site tasarımı - Erden Eru砕 Copyright © 2003 Around-n-Over • Her hakkı mahfuzdur.